تبلیغات
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم - خلاقیت چیست؟
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم
نوشته شده در تاریخ شنبه 30 دی 1391 توسط سید مجید مدنیان

ارائه ی تعریف برای خلاقیت مشکل است. ادبیات مربوط به خلاقیت شامل تعاریف چندگانه ای است و نشان دهنده ی این است که یک تعریف عام برای خلاقیت وجود ندارد. خلاقیت از ابعاد متفاوتی بررسی شده است. گاهی اوقات ، فقط محصول مورد تاکید قرار می گیرد ولی فرایند خلاقیت نیز باید در نظر گرفته شود.
به علاوه خصوصیات شخصی (ویژگی های شخصیتی و تواناییهای ذهنی و اجزایی از محیط اجتماعی که بر تولید خلاق اثر می گذارد) نیز در بعضی از تعاریف خلاقیت وجود دارند.
یکی از نظریه پردازان خلاقیت، معتقد است خلاقیت محصول فرد واحد ، در یک زمان واحد و در جای خاصی نیست بلکه عبارت است از یک زیست بوم (اکوسیستم) که همی ی اعضاء و همه ی جنبه های محیطی آن در حال تعاملند. نظریه پردازان مختلف تعاریف متفاوتی از خلاقیت دارند که هیچ یک از این تعاریف را نمی توان جامع و مانع دانست.
  • خلاقیت تولید ایده یا محصولی نو و مبتکرانه است که در برهه ای از زمان برای خالق یا برای شخص دیگری رضایت بخش باشد. حتی اگر این ایده یا محصول را قبلاً شخص دیگری کشف کرده باشد و یا آن را نو و مبتکرانه محسوب نکنند، باز خلاقیت وجود دارد.
  • یک محصول یا پاسخ در صورتی خلاق است که برای مساله ای باز، راه حلی جدید و مناسب ارایه دهد.
  • تفکر خلاق عبارت است از فرایند درک مشکلات ، مسائل، کمبود اطلاعات و عوامل جا افتاده . حدس زدن و فرضیه ساختن در مورد این کمبودها، ارزیابی و آزمون فرضیه ها و حدس ها، اصلاح و ارزیابی مجدد آن ها و بالاخره ارائه نتایج.
  • خلاقیت عبارت است از نگاهی متفاوت به پدیده هایی که سایر مردم نیز آن ها را می نگرند.
  • خلاقیت در معنای کامل خود ، هم تولید ایده را شامل می شود و هم نشان دادن آن را یعنی باعث رخ دادن چیزی شبیه به یک نتیجه می گردد. به منظور تقویت توانایی خلاقیت می باید فکر یا ایده را به صورتی به کار گرفت که تجربه از یک سو و واکنش خود شخص و سایرین از سوی دیگر باعث تقویت عملکرد باشند. تحسین کردن تلاش افراد خلاق باعث می شود خلاق تر شوند.

با توجه به تعاریف بالا می توان تعریف ساده تر زیر را برای خلاقیت ارایه داد.

خلاقیت یعنی ارتباط چیزها یا آرایی که قبلاً با یکدیگر ارتباطی نداشتند.

خلاقیت = دانش + تجربه + بینش کودکانه
طبقه بندی: کلاس اول، 
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ