تبلیغات
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم - عواملی که باعث علاقمند شدن دانش آموزان در یادگیری قرآن می شود.
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 26 فروردین 1392 توسط سید مجید مدنیان
  • استفاده از معلمان آموزش دیده و علاقه مند

فعال کردن معلمانی که مهارتها و شرایط لازم را برای تدریس قرآن در مدارس دارند، یکی از مهمترین عوامل برای این امر می تواند باشد. چرا که این معلمان می توانند با تدریس مناسب و روشهای مناسب تر دانش آموزان را به هدف برسانند.

  • استفاده از زنگ قرآن فقط برای آموزش قرآن ، نه دروس دیگر

بعضی از معلمان متاسفانه از وقت در نظر گرفته شده برای درس قرآن، برای جبران عقب ماندگی دروس دیگر مثل ریاضی و ... استفاده می کنند که این امر موجب یاد نگرفتن و عدم پیشرفت در درس قرآن توسط دانش آموزان می شود.

  • تعیین اهدافی صریح و روشن برای آموزش قرآن

اگر آموزگاران از اهداف آموزشی قرآن آگاهی کامل داشته باشند، به همان اندازه در امر یاددهی - یادگیری قرآن در مدارس موفق تر خواهند بود. برای این منظور لازم است در هر پایه ، این اهداف به طور مجزا توسط دست اندرکاران مشخص و تعیین شوند.

  • مشخص کردن الگویی مشخص برای ارزشیابی از درس قرآن

این الگو اگر در دسترس آموزگاران قرار گیرد ، بطور قطع می تواند آنان را در امر سنجش از آموخته های دانش آموزان یاری دهد و آنان را به امر آموزش قرآن علاقمند سازد.

  • تجدید نظر در کتاب های آموزش قرآن

اگر مطلب قرآنی به شکل ساده تر و قابل درک و فهم تری به دانش آموزان ارائه شود و محتوا با توجه به اهداف و ویژگی های خاص کودکان هر دوره تحصیلی تعیین شود، به همان اندازه موفق تر خواهیم بود.

  • تدوین روشهای مناسب تدریس

در آموزش قرآن لازم است روشهای بهتر و مناسبی توسط مسئولان و افراد مجرب تدوین شود و این روش ها در آموزشهای ضمن خدمت به آموزگاران توسط استادان این فن آموزش داده شود.

  • فعال سازی و فعال شدن خانواده ها

اگر خانواده های ایرانی برای امر آموزش قرآن به فرزندانشان جدیت داشته باشند  و در هر زمان مناسبی ، قرآن را به کودکانشان آموزش دهند باعث پیشرفت آموزش قرآن در سطح جامعه خواهیم شد و این امر می تواند بهترین راهکار باشد.

  • تربیت راهنمایان تعلیماتی به قول دیگر بازرسان آموزش دیده

اگر بازرسان مدارس که برای بازدید مراجعه می کنند در ارتباط با درس قرآن آموزشهای لازم را گذرانده باشند، می توانند به سوالات معلمان پاسخ داده و ابهامات را بر طرف و بر امر تدریس نظارت صحیح داشته باشند.

  • استفاده از وسایل کمک آموزش

اگر هر معلمی به همراه کتاب درسی قرآن، از وسایل آموزشی استفاده کند در امر تدریس موفق خواهد شد و این وسایل می توانند به طور مثال شامل نوار، فیلم ویدیویی عکس و اسلاید و ... باشد.

  • تشویق مربیان و مسئولان کوشا و علاقمند و برگزاری مسابقه های مناسب قرآنی

اگر در ارتباط با آموزش قرآن، مسابقه هایی برگزار شود و افراد علاقمند تشویق شوند و جوایزی در نظر گرفته شود و همچنین مسئولانی که برای قرآن اهمیت خاصی قایلند مورد تشویق قرار گیرند ، بی تاثیر نخواهد بود.
طبقه بندی: کلاس اول، 
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ