تبلیغات
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم - روشهای ارزیابی مطالب
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 اردیبهشت 1392 توسط سید مجید مدنیان
در این مورد بهتر است ارزیابی مطالب را به ارزشیابی توصیفی اختصاص دهیم.
ارزشیابی توصیفی ارزشیابی برتر
به راستی اخذ نمره ی بیست نشانگر آن است که یک دانش آموز در یک موضوع درسی هیچ گونه ضعفی نداشته و یادگیری در او به خوبی صورت گرفته است پس چرا شاهد وجود دانش آموزانی هستیم که نمره های عالی گرفته اند ولی از انجام بسیاری از مهارتهای پایه ابتدایی عاجزند و دهها سوال دیگر که مارا به تفکر وا می دارد؟
در این روش به تلاش و کوشش و موفقیت کودکان هر چند اندک باشد احترام خاصی گذاشته می شود ارزشیابی در خدمت یادگیری قرار می گیرد و به جای دید امتحان که اضطاراب را به فراگیر وارد می کند فرشته مهربانی و عشق و امید در او بروز می کند و یک انگیزه درونی جهت یادگیری بهتر و عمیق تر در کودکان نمایان می شود و شعار سنتی « امروز در مدرسه چند گرفته ای؟» جای خود را به « امروز در مدرسه چه آموخته ای؟» می دهد. در این روش هیچ کودک معصومی به خاطر نمره کم تنبیه نمی شود.و یا به علت فشار روانی والدین و تمسخر همکلاسیهای خود و اطرافیان تحت فشار روحی و روانی قرار نمیگیرد. او به دور از هر تنش در یک محیط آرام راه پیشرفت خود را طبق استعدادهای خدادادی خویش و در بستر مناسبی که ما معلمان فراهم می کنیم ادامه می دهد.
در این طرح کارها بیشتر با گروه انجام می شود بچه ها یاد میگیرند به هم بازخورد می دهندمنابع یادگیری فقط معلمان نیستند بلکه خودشان، کتابشان، محیط زندگی و ... مهارت ها را کسب می کنند.
اهداف اساسی ارزشیابی توصیفی به شرح زیرند.
  • بهبود کیفیت فرایند یاددهی - یادگیری
  • فراهم نمودن زمینه مناسب برای حذف فرهنگ بیست گرایی
  • تاکید بر اهداف آموزش و پرورش به جای تاکید بر محتوای کتاب ها
  • فراهم نمودن زمینه مناسب برای حذف حاکمیت مطلق امتحانات پایانی در تعیین سرنوشت تحصیلی دانش آموزان
  • افزایش بهداشت روانی محیط یاددهی - یادگیری

در راستای تحقق این اهداف ارزشیابی توصیفی در چند محور در نظام ارزشیابی تغییر و تحول ایجاد نموده است البته این تغییرات با تحولات جهانی در این حوزه همزمان و همسو است به امید آنکه نسلی پرورش دهیم که با تکیه بر خداوند متعال و آنچه در محیط آموزشی آموخته است ایران فردا را هر چه بهتر و آبادتر بسازد.
طبقه بندی: کلاس دوم، 
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ