تبلیغات
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم - اوقات فراغت
فعالیتهای آموزشی آموزگاران دبستان غیردولتی پسرانه ماه بنی هاشم
نوشته شده در تاریخ شنبه 28 اردیبهشت 1392 توسط سید مجید مدنیان
اوقات فراغت زمانی است که کودک باید آزادانه به انجام فعالیت های مورد علاقه ی خود بپردازد تنظیم زمان و فراهم کردن اوقات فراغت برای کودکان به عهده ی بزرگسالان است. برخورداری از اوقات فراغت یکی از حقوق اساسی کودکان است. در پیمان نامه ی حقوق کودک حق کودک را برای داشتن اوقات فراغت آرامش، پرداختن به بازی و فعالیت های تفریحی مناسب با سن کودک و مشارکت آزادانه در زندگی فرهنگی و هنری احترام می گذارند.
بهره مندی از اوقات فراغت برای همه به ویژه کودکان به دلایل زیر اهمیت اساسی دارد. کودکان برای رشد خود به تحرک و بازی نیاز دارند. تحرک رمز سلامت کودکان است. بازی های پر تحرک سبب تخلیه هیجانی و در نتیجه آرامش کودکان می شود. بررسی ها نشان می دهد کودکانی که در خانه و مهد کودک از تحرک کافی در قالب بازی های مناسب برخوردارند آرامش و تمرکز بیشتری دارند. بازی سبب شادی و نشاط کودکان می شود و آنان را با جهان پیرامون خود همراه و با شوق و شور کودکانه آشنا می سازد.
بهترین برنامه برای اوقات فراغت کودکان تشویق آنها به بازی های مناسب و مورد علاقه ی آنان است. ادبیات و فعالیت های مربوط به آن: کتاب و قصه خوانی، تصویرخوانی و ...
در کنار هنرهایی مانند نقاشی، کاردستی، موسیقی، نمایش و از جمله نیازهای اصلی و زمینه های مناسب برای اوقات فراغت کودکان است که پرداختن به آنها می تواند اوقات فراغت دلپذیر، شاد و آموزنده ای را برای آنها فراهم کند.جستجو گری، تجربه کردن، بودن در طبیعت و مشاهده ی پدیده های آن، کشف دنیای پیرامون خود به صورت آزاد و خلاق از جمله فعالیت هایی است که اگر کودکان به صورت آزاد و دلخواه و نه به شکل اجباری و تحمیلی به آنها بپردازند، اوقات فراغت خود را به صورت سازنده گذرانده اند.
کودکی، سال های رشد و بالندگی است و در شکل گیری رفتار کودکان دورانی حساس و تاثیر گذار است. اگر در این سال های طلایی بتوانیم زندگی آنها را با فعالیت های مناسب و مورد علاقه ی آنها همراه سازیم رشد و سلامت آنها را تامین کرده ایم.
با توجه به علایق کودکان در شکوفایی توانمندی آنها تاثیر زیادی دارد. اوقات فراغت کودکان را نباید با تحمیل فعالیت های مورد علاقه ی خودمان هدر دهیم.
در نظر گرفتن علایق کودکان، انگیزه های آنان را تقویت می کند حق انتخاب را از کودکی به آنها می آموزد، توانایی تصمیم گیری را در آنها افزایش می دهد و احساس ارزشمندی را در آنها ایجاد می کند. همه ی این موارد سلامت شخصیت آنها را سبب می شود. با توجه به این ضرورت ها برنامه ریزی اوقات فراغت کودکانه در خانه و مراکز آموزشی یکی از اولویت های رشد کودکان است. در این زمینه مشکلاتی نیز وجود دارد که به مهم ترین آنها همراه با ارائه ی راهکارهایی مناسب اشاره می کنیم.
مفهوم اوقات فراغت هنوز برای بسیاری از والدین و مربیان روشن نیست و بجای در نظر گرفتن علایق کودکان خواست های خود را در نظر می گیرند و حتی گاه والدین آرزوهای تحقق نیافته ی دوران کودکی خود را به عنوان فعالیت های مناسب به آنها پیشنهاد و بلکه تحمیل می کنند. و این امر کاملا بر خلاف مفهوم اوقات فراغت است که به انجام فعالیت های مورد علاقه ی کودکان تاکید دارد. مشکلات مالی خانواده و امکانات محمدود مراکز آموزشی شرایط نامناسبی را برای اوقات فراغت کودکان ایجاد می کند برخی به دلیل  فقر اقتصادی نمی توانند امکانات لازم برای گذراندن اوقات فراغت به صورت مناسب برای فرزندانشان فراهم سازند. برای همه ی ما بازی کودکان فقیر شهر در کوچه ها، خیابان ها به ویژه در ماه های تابستان صحنه های آشنایی است که شاهد آن بوده ایم متنوع نبودن فعالیت های اوقات فراغت چه در خانواده و چه در مراکز آموزشی مشکل دیگری است که وجود دارد.
طبق بررسی ها در جامعه کودکان بیشترین زمان اوقات فراغت خود را به تماشای برنامه های تلویزیون می پردازند که بسیاری از آنها برای کودکان مناسب نیست.
اصولا دیدن لین برنامه ها کمتر جنبه ی خلاق و فعال دارد تنوع برنامه های اوقات فراغت با توجه به تفاوت های کودکان سبب بروز توانمدی های گوناگون در آنها می شود و رشد همه جانبه آنها را موجب می گردد.
طبقه بندی: کلاس اول، 
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ